podkarpackie-12

Podkarpacie. Wszystko na wyciągnięcie ręki.

Zdumiewające różnorodnością flory i fauny, rozciągające się na dziesiątkach tysięcy hektarów tereny zielone. Winnice, które z uprawnianych lokalnie owoców produkują doskonałej jakości wina. Najstarszy i najlepiej zachowany drewniany kościół gotycki na świecie. Brzmi jak opis z przewodnika po krajach Ameryki Południowej? Nic bardziej mylnego. Wszystko to masz na wyciągnięcie ręki – nie musisz przenosić się na drugi koniec świata, spędzać długich godzin na pokładach dreamlinerów, mierzyć się z jet lagiem i z przerażeniem obserwować, jak w zawrotnym tempie kurczą się twoje wakacyjne zaskórniaki. Wystarczy, że spakujesz niewielki plecak, zaopatrzysz się w solidne buty i ruszysz w podróż na Podkarpacie.

Ten najdalej wysunięty na południe region Polski jest jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem atrakcji turystycznych. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem pieszych wycieczek, czy entuzjastą wypraw szlakiem historycznych zabytków, Podkarpacie bez wątpienia spełni Twoje wakacyjne oczekiwania.

 fot. Tomasz Mielnik

Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady

Z pewnością słyszałeś o shinrin-yoku, japońskiej sztuce relaksacji, polegającej na „zanurzaniu się” w lesie. Tłumaczone dosłownie jako „leśna kąpiel”, nie oznacza jednak brodzenia w zimnym górskim strumyku, ale praktykę uważności, skupiającą się wokół multisensorycznego doświadczenia – czerpania wszystkimi zmysłami z zaklętej w lesie energii. Trudno o lepsze miejsce do odbywania leśnych kąpieli, niż zlokalizowana w południowej części Podkarpacia kraina dolin – Bieszczadzki Park Narodowy.

Teren parku, z gęstą siecią malowniczo zlokalizowanych ścieżek (wiodących przez lasy, torfowiska, łąki i pastwiska) rozciąga się na powierzchni ponad dwukrotnie większej niż Paryż i blisko sto razy większej niż Central Park. Istnieje więc spora szansa, że twojej wielogodzinnej wyciszającej wędrówki nie zakłóci obecność innych ludzi. W spokoju będziesz mógł wsłuchać się w pohukiwanie sóweczki zwyczajnej, poczuć słodki zapach niespotykanego w żadnym innym regionie Polski fiołka dackiego czy nacieszyć oko kojącą zielenią jednego z ponad dwustu występujących na tym obszarze gatunków mchu. A żeby na szlaku nie zastał cię głód, warto mieć w plecaku zapas podkarpackich przysmaków – proziaków (wypiekanych na blasze mącznych placuszków z dodatkiem sody), serowych gomółek (kawałków suszonego twarogu) czy pampuchów (gotowanych na parze drożdżowych klusek). Przyda się też butelka wody mineralnej – najlepiej prosto z podkarpackiej Pijalni Wód Mineralnych w Iwonicz-Zdroju.

 Fot. Michał Bosek-UMWP

„Tu jest jakby luksusowo”

Po solidnej dawce leśnych kąpieli, twój umysł będzie spokojny i skupiony, a zmysły wyostrzone. To doskonała pora na odwiedziny w zamku Lubomirskich i Potockich w Łańcucie – jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

Na zespół pałacowy, otoczony utrzymanym w angielskim stylu starym parkiem, składają się liczne apartamenty, sale balowe, jadalnie oraz pokoje prywatne. Wrażenie, jakie zostawia po sobie spacer po bogato wyposażonych pomieszczeniach, jest niezwykle sugestywne. Krążąc wokół ręcznie tapicerowanych XIX-wiecznych foteli, zdobionych delikatnymi ornamentami fajansowych mydelniczek, marmurowych rzeźb, obrazów europejskich mistrzów oraz imponujących zbiorów biblioteki magnackiej, poczujesz się jak podróżnik w czasie – przybyły z daleka gość księżnej Lubomirskiej.

 Fot. Michał Bosek-UMWP

Po tej pełnej nowych wrażeń i pobudzającej wyobraźnię wyciecze, chwilę ukojenia znajdziesz wśród tysięcy egzotycznych kwiatów – zgormadzonych w przypałacowych szklarniach storczyków. Czekają tu na Ciebie zarówno współczesne odmiany tych niezwykle pięknych (ale i bardzo wymagających) roślin, jak i gatunki pochodzące z historycznej kolekcji rodziny Potockich.

Zaintrygowani?

A to dopiero początek. Niebawem odkryjemy przed Wami kolejne skarby Podkarpacia – z jednej strony miejsca o niespotykanej nigdzie indziej faunie i florze, bogatego w światowej klasy zabytki, z drugiej – prężnie rozwijającego się ośrodka naukowo-biznesowego, centrum innowacyjnych projektów oraz kolebki proekologicznych inicjatyw.

Gotowi do podroży?

 Fot. Krzysztof Szaro
 Fot. Krystian Kłysewicz
 Fot. Krystian Kłysewicz
 fot. Tomasz Mielnik

Recent Posts

Podkarpackie off-line

Zwartość wakacyjnej walizki jest u większości urlopowiczów mniej więcej taka sama. Krem przeciwsłoneczny, czapka z daszkiem, klapki, spray przeciwko komarom, może jakaś książka. W każdej walizce, bez

Read More »
Advertising